Hlavná stránka » Referencie » Pohľad zákazníka

Keďže chceme zachovať priaznivé ceny, nestaviame samoúčelné vzorové domy, v ktorých by Vás prevádzali vyškolení obchodníci. Miesto toho Vám ponúkame možnosť navštíviť nás priamo na stavbe alebo po dohode so zákazníkom navštíviť niektorý z nami realizovaných domov.

Pohľad zákazníka

Leto 2011

V lete 2011 vo mne dozrelo rozhodnutie vymeniť bývanie v paneláku za bývanie v rodinnom dome. Mám to šťastie, že rodičia vlastnia rekreačný pozemok v Devínskej Novej Vsi a pre stavbu mi ho dali k dispozícii. Už dlhšiu dobu som rozmýšľal o drevostavbe ale nemal som dobrý pocit z najčastejšie používaných skladieb stien s igelitovými parozábranami a sadrokartónovými stenami.

Keď som náhodou natrafil pri potulkách po internete na firmu FIPA a zbadal ich difúzne otvorenú konštrukciu s ekopanelmi miesto sadrokartónu a hofatexom miesto polystyrénu, bolo mi jasné že to je konštrukcia, ktorá by mi vyhovovala po všetkých stránkach - prírodné materiály, rýchlosť výstavby, minimálny odpad, fázový posun prechodu tepla v letných horúčavách a možnosť rýchleho vykúrenia v zime sa mi pozdával.

Na spomínanom rekreačnom pozemku sa navyše nenachádza plyn, resp. jeho dotiahnutie by bolo neúmerne drahé, takže dobré zaizolovanie domu pri kúrení elektrikou je nevyhnutné. Navyše som dom potreboval postaviť v stiesnených podmienkach - obmedzuje ma ochranné pásmo vysokého napätia, takže štíhlejšie steny drevodomu sú ideálne pre ušetrenie miesta a stavba priamo na mieste bez potreby ťažkej mechanizácie bolo presne to čo som potreboval.

Po skontaktovaní s firmou FIPA a prvom orientačnom nacenení mojej predstavy domčeka som bol príjemne prekvapený - cena bola zhruba rovnaká ako ceny kokurenčných firiem, ktoré stavali s parozábranami, polystyrénom a s asfaltovými šindľami na streche. Ja by som za tú istú cenu mal ekopanely miesto sadrokartónu zvnútra (tepelná akumulácia), hofatex miesto polystyrénu zvonku (fázový posun prechodu tepla) a betónovú strešnú krytinu miesto asfaltových šindľov (trvanlivosť).

Keď mi navyše ponúkli spolupracujúceho projektanta, ktorý zabezpečí projekt pre stavebné povolenie šitý na mieru na moje stiesnené podmienky na pozemku a overil som si zopár ich predošlých stavieb so spokojnými zákazníkmi, bol som rozhodnutý.

Jeseň 2011

S projektantom som nezávisle doriešil detaily stavby a projekt pre stavebné povolenie bol na svete. Dom patrí medzi tie menšie, úžitková plocha prízemia je okolo 75 m2, má dve spálne, malú pracovňu, obývačku, kuchyňu, kúpeľňu a samostatné WC. Dom je pripravený na budúcu dostavbu podkrovia, kde môžu byť dve priestranné izby. Viac napovedia pôdorysy podlaží.

Keďže spomínaný pozemok nie je ideálny stavebný pozemok, vybavenie stavebného povolenia sa pár mesiacov natiahlo, ale v decembri 2011 bolo právoplatne vydané stavebné povolenie na rekreačný dom.

December 2011

December nie je zrovna typický čas na začatie výstavby, ale keďže som všetko mal pripravené (zbúral som starú záhradnú chatku a odstránil živý plot) a počasie vyzeralo byť do Vianoc nadpriemerne teplé, mohlo sa začať s výstavbou.

Prišli chlapi zo spolupracujúcej firmy ktorá zabezpečuje pre firmu FIPA realizáciu základov v okolí Bratislavy a za necelých 8 dní boli základy hotové.

Január 2012

Po sviatkoch, keďže nebola príliš veľká zima, sa mohlo začať v stavbe nosnej konštrukcie.

Za zhruba desať dní bola nosná konštrukcia postavená a stavba uzavretá poistnou hydroizoláciou.

Po uzavretí stavby sa pokračovalo v oplášťovaní hofatexom zvonku, ekopanelmi a OSB doskami zvnútra a izolovaním stien a stropov minerálnou vatou.

Nosné priečky sú tvorené drevenou rámovou konštrukciou a oplášťované ekopanelmi alebo OSB doskami, nenosné priečky sú vytvorené z dvojitého ekopanelu. Počas vnútorného oplášťovania sa zabudovávali aj rozvody vody a odpadu.

Koncom januára som už mal dom kompletne opláštený, položenú strešnú krytinu, pripravenú väčšinu rozvodov vody a odpadu, zaizolované steny minerálnou vatou a zaizolované podkrovie, ktoré bude zatiaľ neobytné ale pripravené v prípade potreby pre budúcu dostavbu.

Február 2012

Vo februári pokračovali práce montážou elektroinštalácie, finalizovaním rozvodov vody, oplášťovaním vnútorných stien ekopanelmi, výstavbou komína a prípravou vnútorných stien na stierky. Takisto boli osadené okná, vchodové a terasové dvere. Pracovalo sa s prestávkami podľa počasia.

Marec 2012

V marci sa postupne dorobili vnútorné stierky, komín, bleskozvod, vonkajšia omietka, finalizovala sa elektroinštalácia vrátane prípojky, dorobili sa podlahy, osadili sa vykurovacie sálavé panely a dažďové zvody. Dňa 30.3.2012 som podpísal preberací protokol, keďže bolo všetko zrealizované tak ako sa dohodlo v zmluve o dielo.

Záver

Záverom možno už len konštatovať, že všetko bolo spravené tak ako bolo dohodnuté a nebol problém ani zapracovať drobné zmeny, ktorých potrebu som si uvedomil až počas realizácie, ťažko všetko premyslieť ešte vo fáze projektu.

Dom do fázy holodomu bol postavený za tri a pol mesiaca od prvého výkopu - a to sa stavalo v zime, kedy jednak nie vždy počasie umožňovalo realizovať práce ktoré v mraze robiť nemožno a kvôli krátkym dňom sa pracovalo podstatne kratšie ako v iných ročných obdobiach. Keby som sa mal znovu rozhodovať ako stavať, určite by som nemenil.

Firmu FIPA odporúčam každému kto chce stavať drevodom, má rád prírodné materiály a chce mať okolo seba zdravé životné prostredie.

B.Oliva